Od 1 lipca 2013 roku obowiązują nowe zasady gospodarki odpadmi komunalnymi w gminie.
Definicja odpadów komunalnych – rozumie się przez to odpady powstające w gospodarstwach domowych, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych;
Wcześniej, czyli do 30.06.2013 r. właściciel nieruchomości zamieszkałej, zarządca (np. zarząd spółdzielni mieszkaniowej, zarząd wspólnoty, właściciel albo użytkownik budynku mieszkalnego) zawierał umowę na odbiór odpadów komunalnych z przedsiębiorcą uprawnionym do wykonywania takiej usługi, otrzymywał fakturę za wykonaną usługę i płacił należność w terminie ustalonym w zawartej umowie na odbiór odpadów. Gmina ustalała wysokość górnych stawek za te usługi uchwałą Rady Miasta.
Od 1 lipca 2013 r., na podstawie nowych przepisów prawa każda gmina w Polsce przejęła obowiązek gospodarowania odpadami komunalnymi. Zasady tej gospodarki są ujęte w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 250) a także w przepisach związanych oraz w prawie lokalnym - uchwałach rad gmin. Właściciel/zarządca nieruchomosci składa do burmistrza (wójta, prezydenta) deklarację o wysokości opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących z nieruchomości. Zasady naliczania tych opłat oraz ich wysokość uchwala rada gminy. Zgodnie z deklaracją właściciel/zarządca wpłaca należność do gminy, czyli w naszym przypadku do Urzędu Miasta Pionki. Za wpłacone do Urzędu opłaty gmina finansuje i organizuje odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących z nieruchomości na terenie miasta Pionki. Te koszty to przede wszystkim koszt zbierania i transportu odpadów, koszt oddania odpadów na składowisko odpadów lub do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów a także koszty administracyjne. Coroczna analiza gospodarki odpadami w gminie jest publikowana na stronie internetowej miasta.
Należy zapłacić za odbiór i zagospodarowanie niektórych odpadów z nieruchomości zamieszkałych: - za odpady zielone, gdyż limit odbioru tych odpadów wynosi 240 litrów na posesję przy jednorazowym odbiorze; usługę odbioru dodatkowych odpadów zielonych można zlecić przedsiębiorcy (np. MZUK) lub zawieść do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK), ul. Zakładowa 7, - podobnie postępujemy w przypadku odpadów zielonych "grubych", takich jak gałęzie, pnie - można zamówić kontener u przedsiębiorcy lub zawieść do PSZOK, - odpady budowlane z remontu, zdemontowane okna i drzwi - takie odpady powinien zabrać i zagospodarować przedsiębiorca wykonujący remont lub należy zamówić u operatora lub przedsiębiorcy usługę podstawienia pojemnika lub kontenera w celu odpłatnego odbioru odpadów.
Odpady komunalne z Pionek (w tym zmieszane i zielone) są wywożone do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK):instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, Radom, ul. Witosa 94 prowadzonej przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe „RADKOM” Sp. z o.o., ul. Witosa 76, 26-600 Radom. Pozostałość z odpadów zmieszanych po przetworzeniu w instalacji są przekazywane na składowsko odpadów prowadzone przez "Radkom".
Odpady komunalne z nieruchomości niezamieszkałych (przedsiębiorstwa, instytucje, urzędy, sklepy, szkoły, itp) są odbierane odpłatnie na podstawie zawartej umowy z przedsiębiorcą upawnionym do odbioru odpadów komunalnych z terenu miasta. Tutaj jest ich wykaz:
http://www.bip.pionki.pl/upload/rejestr%202016-09-27.pdf
|